Vyper.cz
Pobočka Liberec
Vyper.cz
Hrazená 906/10
Liberec III - Jeřáb
460 07
Pobočka Kolín
Vyper.cz
Mlýnská 8Kolín
280 02
Důležité odkazy
Ceník |
Podmínky použití |
Obchodní podmínky |
Aktuality > Lidé se potkají u pračky jako ve filmu, v Liberci otevřela veřejná prádelna
19. 08. 2019
S byznysem, se kterým se Češi dosud setkávali spíše ve filmech hollywoodské produkce, se snaží dobýt liberecký trh firma Vyper. V Hrazené ulici nedaleko Soukenného náměstí otevřela veřejnou samoobslužnou prádelnu. Jde o vůbec první zařízení tohoto druhu v regionu.Jednatel společnosti Jiří Brázda říká, že inspirace přišla ze zahraničí. „Ale také z větších měst jako je Praha, Brno, Olomouc či Hradec Králové. Tady všude již samoobslužné prádelny fungují,“ prozrazuje Brázda.
A jak funguje ta liberecká, v níž se skrývají čtyři pračky a tři sušičky?
„Zákazník přijde a vybere si pračku podle množství prádla. Máme pračku na deset nebo osmnáct kilogramů. Vloží špinavé prádlo do pračky. Doporučujeme jej roztřídit na tmavé a barevné a světlé a bílé. Pak zkontroluje, že si nevypere v kapsách zapomenutý telefon, klíče od domu nebo třeba papírový kapesník. Po zavření dvířek pračky zvolí program a vhodnou teplotu praní a vloží české mince nebo žetony,“ vysvětluje Brázda.
„Poté již zákazník jen zmáčkne tlačítko start. Během praní nelze pračku otevírat, dvířka jsou zablokovaná. Zvuk ohlásí konec praní a na displeji pračky se objeví nápis Door a dvířka se automaticky odblokují.“
Jedno vyprání trvá zhruba čtyřicet minut. Prací prášek dávkuje sám spotřebič. Vyčištění větší várky prádla vyjde na 160 korun, menší balík do deseti kilogramů stojí o čtyřicet korun méně. Za sušení lidé zaplatí padesátikorunu.
„Platit se dá mincemi nebo žetony. České bankovky lze vyměnit v měničce přímo v samoobslužné prádelně. Měnička bankovku ale nerozmění, smění ji celou za žetony,“ popisuje Brázda.
Podle něj službu využívají například turisté nebo senioři, kteří nechtějí investovat do vlastní pračky.
„Maminky od rodiny tady zase perou velkoobjemové věci, které doma nemohou, nebo když se vrátí z dovolené a nechtějí strávit celý víkend mezi pračkou a sušičkou. Ale chodí sem také živnostníci, kadeřnice, kosmetičky, fyzioterapeuti, zkrátka všichni, kteří při své živnosti pracují s velkým objemem prádla a doteď jej prali v osobní pračce,“ svěřuje se jednatel firmy.
Na otázku, zda má spočítáno, jestli vyjde levněji praní doma, nebo v samoobslužné prádelně, odpovídá, že to přesně vypozorované nemají. „Ale rozhodně se tady zatím nestalo, že by se někomu z pračky něco ztratilo,“ dodává Brázda.
Průměrně tady klienti použijí tak jeden a půl pračky o kapacitě deseti kilogramů.
„Než se prádlo vypere, může zákazník tento čas strávit v provozovně, kde máme wi-fi síť zdarma. Nebo navštívit některou z restaurací či kaváren v blízkosti, případně nakoupit v nedalekém obchodním centru,“ podotýká Jiří Brázda s tím, že do budoucna by jeho firma chtěla rozšířit v provozovně počet spotřebičů.
Zdroj článku: iDnes.cz