CS ▾

Jak udržet při praní bakterie na uzdě

24. 03. 2020

Není pochyb o tom, že současný koronavirus zvýšil naši citlivost na jakékoli téma týkající se virů a bakterií. V domácnosti používáme dezinfekční prostředky jak na ruce, na toalety, podlahy a ostatní povrchy a snažíme se o maximální obezřetnost i mimo domov. V našich prádelnách máte možnost využít vyprat prádlo s antibakteriálním programem s tzv SQ Purifier přísadou, která odstraní 99,9% bakterií z vašich textilií. Prádelny Vyper.cz jsou ale momentálně dočasně zavřené z nařízení vlády. Tak posíláme alespoň tipy, jak si prádlo vydezinfikovat doma pomocí volně dostupných prostředků. 

Myslíte si, že když perete prádlo na vysoké teploty, že tím zabijete bakterie a viry? To je omyl. Zejména viry, které způsobují respirační onemocnění bohužel totiž přežijí i vysoké teploty praní. Mikroby se navíc usazují i v pračce a mohou tak "nakazit" i prádlo dalšího cyklu. Obzvláště opatrní bychom měli být při praní spodního prádla, protože je prokázané, že na spodním prádle zůstává po použití toalety mikro gram výkalů a ta bez problému kontaminuje několik dávek prádla zdravého člověka. 

Většina mikroorganizmů - bakterií, virů, kvasinek a plísní je usmrcena při teplotě nad 70 °C, takto vysoká teplota ale může poškodit některé struktury textilií. Jak se tedy mikrioorganismů účinně zbavit? 

1) Prádlo, které lze podle instrukcí prát nad 70 °C, prát oddělení a více než 10 minut. 

2) Použít k běžnému prášku i speciální desifekční prostředek. Ty podle výrobců zahubí až 99% veškerých bacilů i při nízkých teplotách a dokonce i ručním praní.

3) Další z možností je sušička. Opět platí pouze účinnost nastavení praní při vysoké teplotě.

4) Žehlička - je potřeba se vždy držet instrukcí k údržbě jednotlivých kusů prádla. 

5) Sluníčko - je to překvapivé, ale ultrafialové záření, které sluneční světlo obsahuje, má desinfekční účinky.  V létě je tedy ideálním pomocníkem sluníčko. Už naši předkové prádlo sluncem bělili, a to nejen z estetických důvodů. Ze stejného důvodu bychom alespoň v letních měsících měli čas od času vyndat peřiny na sluníčko. Lze ale aplikovat pouze, když je záření dostatečně silné.

6) Určitě se doporučuje prát špinavé propocené prádlo co nejdříve. Věřte, že pokud vám leží prádlo z posilovny týden v koši, že se v něm bakterie a bacily stihly udělat pořádný "bejvák" . 

A ještě jedna drobnost na závěr – po přendavání prádla do pračky, ale i z pračky do sušičky si vždy umyjte ruce mýdlem. Předejdete tak nákaze při následné konzumaci potravin.  

Opatrujte své zdraví i své prádlo,

Vaše Vyper.cz