CS ▾

Návrat do školy v plném proudu aneb jak vyčistit těžko odstranitelné skvrny z dětského oblečení

25. 09. 2019

Nablýskané tužky, perfektně okrouhané pastelky, nedotčené zápisníky a další jiné pomůcky čekají na školáky v jejich nových batůžcích. Školní oblečení je perfektně nažehlené a boty se lesknou už z dálky. Za pár krátkých hodin, dorazí autobus a odveze děti do školy.
Pak se ten stejný autobus vrátí s dětmi ze školy a vystoupí z něj děti s kalhotami poskvrněnými od temper, na tričku stopy od propisky a bundičku slepenou lepidlem na modelování. Co má s tím rodič dělat?
Je snadné vyčistit mnoho skvrn a šmouh, které si děti donesou jako suvenýr z výtvarné výchovy a nebo klidně jen z družiny. Jak ale na to? Níže máte tipy, jak si s nimi poradit.

Propiska 
Pokud jste na oblíbeném dětském oblečení objevili mistrovské dílo od propisky, nemusíte hned běžet do drogerie pro odstraňovač skvrn, ale k vyčištění stačí použít obyčejný lak na vlasy. Zdá se to být jako zvláštní metoda, ale opravdu funguje. Stačí na propiskové veledílo nastříkat lak, nechat ho zaschnout a pak přetřít navlhčeným hadříkem s mýdlovou vodou. A obleček je jako nový. Stejný efekt má i jar na nádobí. 
 
Inkoust
Ať už se to stalo Vám nebo vašemu dítěti, při výměně bombiček do inkoustového pera a nebo jen tak prostě při psaní - inkoust se nechtěně zatoulal na bavlněné tričko, mikinu či kalhoty, nezoufejte! Také se dá odstranit pomocí běžně doma dostupných ingrediencí. V hlavní roli je tentokrát horké mléko. Namáčejte hadřík nebo houbičku do horkého mléka a potírejte jím skvrnu tak dlouho, dokud nezmizí. Pokud se inkoust drží na textilii zuby nehty, namočte ji přes noc do kbelíku s pracím práškem, nechte působit a druhý den vyperte. Po inkoustu by neměly být již žádné stopy. Podobně účinný je opět lak na vlasy.

Sekundové lepidlo
Donesl vám Váš miláček ze školy krásný 3D obrázek se slepovanými částmi a k tomu také hezky přilepenou mikinu vteřinovým lepidlem? I v tomto případě si můžete poradit doma bez chemie. Nejprve látku opatrně třete v teplé vodě tak, abyste ji nepoškodili. Pokud to textilie dovoluje, zkuste lepidlo jemně odrolit. Jestli je to ale lepidlo, které se v mikině usídlilo více do hloubky, tak na něj platí lak na nehty s acetonem. Zde ale pozor, pokud látka obsahuje acetát - lak s acetonem by ji mohl rozpustit. Proto při použití poslední metody pečlivě zkontrolujte štítek se složením, který je povinnou součástí každé mikiny.

Žvýkačka
Sice se do školy nesmí, ale zakázané ovoce nejlépe chutná, že? Takže pokud objevíte na kalhotách nebo kdekoli jinde nalepenou žvýkačku,která samozřejmě nejde jen tak sloupnout,dejte oděv do mrazáku.Nechte zmrznout,jak oděv,tak žvýkačku,kterou pak jednodušše sloupnete. Pokud mate mrazák malý nebo plný dobrot a oděv se vám tam nevejde,použijte kostku ledu,která funguje stejně.

S těmito tipy budou Vaši školáci vždy jak ze škatulky. Přejeme úspěšný školní rok 2019/2020,Vaše Vyper.cz