CS ▾

Jak předejít žmolkům na oděvech

9. 10. 2020

Pravděpodobně jste si všimli, že se na některém vašem oblečení nebo ložním prádle tvoří miniaturní kuličky nebo chloupky. Jsou to žmolky, které prádlu značně ubírají na atraktivitě. Nevěště ale hlavu, své oblíbené oděvy a prádlo můžete obnovit pomocí těchto jednoduchých kroků.

Co vůbec žmolkování je a co ho způsobuje?
Když se narušená textilní vlákna seskupí, vytvoří malé uzlíky nebo kuličky a dojde k jejich hromadění. To je způsobeno třením a obvykle se objevuje v oblastech oděvu, které jsou nejvíce opotřebované. Náchylnější k žmolkování bývají materiály ze směsi bavlny nebo polyesteru, tak při výběru nového kousku vždy dbejte na jeho složení. A pak také volně tkaná vlákna, jako je váš milovaný objemný svetr. 

Jak mu můžete tedy předejít?


Před praním oděv otočte naruby. To pomáhá ochránit povrch před třením o sebe a snižuje poškození způsobené jinými hrubými prvky v pračce, jako je například suchý zip.
Oděvy, které mají předpoklady k žmolkování, perte na jemný cyklus a ideálně v oděvním sáčku. Síťovaná taška chrání jemné předměty před kontaktem s drsnějšími látkami. 
Sušičku nastavte na jemné a volně tkané oděvy a nebo nechte uschnout na šňůře. 

Jak odstranit již vzniklé žmolky z látky?


100% vrátit oděv do původní podoby již nejde, ale můžete určitě vylepšit celkový vzhled. K bezpečnému odstraňování žmolků je k dispozici celá řada speciálních nástrojů jako speciálních strojků k ostranění žmolků, včetně těch holících. Pokud hledáte řešení pro kutily, nehledejte nic jiného než svou koupelnu. Trik zvládne i standardní holicí strojek používaný k holení. Jednoduše položte svůj oděv na rovný povrch, pevně zatáhněte látku a nevzhledné kuličky "oholte" :)

Vyper.cz vám drží při odstraňování palce a nezapomeňte sledovat složení materiálů.