CS ▾

I při praní se dá ušetřit

13. 06. 2020

Věděli jste, že odhadovaná roční spotřeba 1 pračky je v České republice 220 cyklů? To znamená, že pereme téměř každého 1,5 dne 1 cyklus denně. To je spousta vody, energie a peněz a pračka je tak jedním z nejdražších spotřebičů na provoz v domácnosti. Jak tedy výdaje na její použití omezit?
 

Výběr správné pračky

V první řadě je důležitý výběr správného spotřebiče. Dobrá pračka by měla mít energetickou třídu alespoň A+++, tzn. její spotřeba by se měla pohybovat kolem 0,65kWh. Starší pračky můžou mít až dvojnásobnou spotřebu energie, což představuje navýšení rozpočtu na praní až o 700kč ročně. Nové pračky mají navíc spoustu dalších funkcí jako je možnost nastavení praní nebo odložený start, kterého můžete využít pro praní v noci a čerpat tak energií s nižší sazbou.
 

Ohřev vody

Víte, že ohřev vody zvyšuje náklady až o čtvrtinu? Ideální je prát na 40°C, jednou za čas ale vyperte i na 60°C a díky tomu si i vydesinfikujete spotřebič.
 

Prací prostředek

I na pracím prostředku můžete uspořit. Vybírejte ho nejen podle velikosti vs. ceny, ale také dbejte na uvedený počet praní a řiďte se doporučeným množstvím pracího prostředku. Více prášku vám nevypere prádlo lépe.
 

Sušička

Pokud máte doma sušičku, jednou za čas ji nechte odpočinout a pověste prádlo na šňůru/sušák. A jestli máte možnost ho vyvěsit ven, není nic lepšího než ho nechat hezky provětrat na čerstvém vzduchu, kdy ho sluníčko i vydesinfikuje.
 
Věříme, že jsme Vám přehledem pomohli a rádi bychom připomenuli, že v našich prádelnách Vyper.cz můžete v 1 pračce vyprat až 18kg prádla najednou během 1 hodiny, takže ušetříte nejen peníze, ale i drahocenný čas :) Těšíme se na vás!
I při praní se dá ušetřit