CS ▾

Praní ručně pletených věcí

26. 02. 2021

Ručně pletené oblečení je skutečným pokladem. Ať už je to rodinné dědictví, speciální dárek nebo výsledek vaší vlastní práce, každý pletený či háčkovaný kousek si zaslouží něžné láskyplné čištění.

Jak prát ručně pletené věci?

Pokud vás zajímá, jak prát ručně pletené věci, nejprve zjistěte typ příze. Existují 4 hlavní typy přízí:

  1. Proteinové příze: Příze z bílkovinových vláken jsou vyrobeny ze srsti zvířat - například z vlny, alpaky nebo kašmíru. Vyvarujte se praní v pračce nebo sušení těchto přízí, protože míchání může způsobit plstění a sušení jistě povede ke smrštění. Místo toho se rozhodněte pro ruční mytí a sušení na vzduchu.
  2. Rostlinné příze: Příze z rostlinných vláken jsou ty, které pocházejí z rostlinných materiálů, jako je bavlna nebo len. Ty jsou obecně bezpečné pro praní v pračce a sušení v sušičce.
  3. Syntetické příze: Příze ze syntetických vláken jsou vyrobeny z umělých materiálů, jako je polyester nebo akryl. Tato vlákna se obecně nesrážejí a lze je bezpečně prát i sušit.
  4. Směsi přízí: Mnoho přízí je vyrobeno ze směsi vláken, aby se dosáhlo požadovaných vlastností, ako je měkkost, teplo a trvanlivost. Vzhledem k tomu, že se směs vláken může lišit, je nejlepší si před praním pleteného zboží vyrobeného ze směsi zkontrolovat na štítek.
 

Praní v pračce

Pokud příze vyžaduje praní v pračce, je nejlepší zvolit jemný cyklus. Ideální bude, když oděv vložíte do síťovaného vaku na prádlo a nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete prádlo prát samostatně. Z pračky vyndejte ihned po vyprání.

Ruční mytí

Při ručním praní pletených věcí zvolte prací prostředek vhodný pro vlnu a příze. Například prací prostředek vyrobený z přísad, jako je lanolin, může pomoci vyčistit a uchovat proteinová vlákna. Naplňte dřez nebo jiné umyvadlo studenou vodou, přidejte vhodné množství pracího prostředku, ponořte oděv a jemně promíchejte rukama. Opláchněte ve studené vodě a ujistěte se, že je veškerá pěna pryč.

Sušení

Pokud máte pochybnosti, pleteniny vždy nechte uschnout na vzduchu. Položte předmět na velkou suchou osušku, srolujte jej a jemně vytlačte přebytečnou vlhkost - nezapomeňte je vyždímat nebo kroutit - a poté tvarujte. Nikdy je nezavěšujte, protože se roztáhne a znetvoří. Přestože některé příze lze sušit v bubnové sušičce, doporučujeme postupovat opatrně. Ručně vyrobené předměty sušte samostatně, abyste zabránili zaseknutí, a vždy zvolte jemné nastavení.

S těmito tipy můžete osvěžit své ručně vyrobené svetry, šály a deky, abyste je mohli užívat znovu a znovu.